Koniec Liberty Reserve?

2013-05-26 00:25

Dwa dni temu został aresztowany właściciel Liberty Reserve. Jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy, a śledztwo w tej sprawie było prowadzone już od 2011 roku. Więcej na ten temat można poczytać tutaj.

Co to oznacza dla klikaczy?

Na szczęście Liberty Reserve nie był zbyt popularnym w get-paidzie systemem płatniczym. W polskich serwisach nie był używany prawie wcale, w zagranicznych nieco częściej. Korzystały z niego głównie programy oferujące wypłaty bez minimum, a także te które nie używały PayPal-a. Tak więc raczej nie grozi nam masowy upadek serwisów płacących za klikanie z reklamy. Jednak niewykluczone że kilka z nich zniknie - dlatego na wszelki wypadek lepiej zamówić wypłaty, zwłaszcza tam gdzie jedynymi dostępnymi procesorami płatniczymi były Payza i Liberty Reserve.

Jesli ktoś miał pieniądze na koncie w Liberty Reserve, to musi liczyć się z możliwością ich utraty.

Gorzej wygląda sprawa w przypadku rozmaitych programów "inwestycyjnych" typu HYIP-y czy piramidy finansowe. Tam Liberty Reserve często był głównym (jeśli nie jedynym) procesorem płatniczym, więc prawdopodobnie wiele takich systemów padnie, a inwestorzy stracą swoje pieniądze. Jednak większość z nich i tak by padła prędzej czy później, bo są to programy wysokiego ryzyka. Na ich miejsce wejdą nowe. I niewykluczone, że w miejsce Liberty Reserve wejdzie jakiś nowy system płatniczy.